D38999/26ZJ19SD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26ZJ19SD
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III PLUG
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
REACH SVHC :
Unknown
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Orientation :
D
Shielding :
Unshielded
Published :
Applications :
Aviation, Marine, Military
Body Material :
Aluminium
Shell Size, MIL :
J
Shell Material :
Aluminum
Ingress Protection :
Environment Resistant
Packaging :
Bulk
Color :
Black
Number of Positions :
19
Ratings :
Environment Resistant
Gender :
FEMALE
Shell Size - Insert :
HTS Code :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Fastening Type :
Threaded
Contact Finish - Mating :
Gold
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Mount :
Free Hanging
Termination :
Crimp
Shell Finish :
Black Zinc Nickel
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Datasheets
D38999/26ZJ19SD
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Black Zinc Nickel Bulk D Threaded
D38999/26ZJ19SD Overview
D38999/26ZJ19SD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26ZJ19SD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26ZJ19SD Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER