D38999/26ZJ19SC
Mfr.Part #
D38999/26ZJ19SC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG FMALE 19POS GOLD CRIMP
Stock
3
In Stock :
3
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Orientation :
C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Color :
Black
Feature :
Coupling Nut
Termination :
Crimp
Insert Material :
Thermoplastic
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
24 Weeks
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shielding :
Shielded
Shell Size, MIL :
J
Current Rating (Amps) :
23A
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Finish :
Black Zinc Nickel
Number of Positions :
19
Connector Type :
Plug, Female Sockets
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Finish - Mating :
Free Hanging (In-Line)
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Material :
Aluminum
Reach Compliance Code :
Unknown
Shell Size - Insert :
25-19
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Datasheets
D38999/26ZJ19SC
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Black Zinc Nickel Bulk C Threaded
D38999/26ZJ19SC Overview
D38999/26ZJ19SC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26ZJ19SC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26ZJ19SC Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER