D38999/26ZJ19AN
Mfr.Part #
D38999/26ZJ19AN
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG HSNG MALE 19POS INLINE
Stock
4
In Stock :
4
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Body Material :
Aluminium
Shell Finish :
Zinc Nickel
Connector Type :
Plug Housing
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Type :
For Male Pins
REACH SVHC :
Unknown
Contact Shape :
Circular
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Gender :
Male
Shell Size, MIL :
J
Contact Size :
12
Number of Positions :
19
Ingress Protection :
Environment Resistant
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Plating :
Gold
Orientation :
N (Normal)
Aluminum
HTS Code :
Shielding :
Shielded
Fastening Type :
Threaded
Published :
2006
Contact Type :
Bulk
Housing Color :
Black
Note :
Contacts Not Included
Shell Size - Insert :
25-19
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
D38999/26ZJ19AN
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Zinc Nickel 19 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26ZJ19AN Overview
D38999/26ZJ19AN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26ZJ19AN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26ZJ19AN Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT