D38999/26ZJ19AE
Mfr.Part #
D38999/26ZJ19AE
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III PLUG
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Type :
Crimp
Gender :
Male
Shell Size, MIL :
J
Contact Shape :
Circular
Shell Material :
Aluminum
Contact Size :
12
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Housing Color :
Black
Body Material :
Aluminium
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Finish :
Zinc Nickel
Shell Size - Insert :
Type :
For Male Pins
Number of Positions :
19
Shielding :
Shielded
HTS Code :
Contact Plating :
ROHS3 Compliant
REACH SVHC :
Unknown
Note :
Contacts Not Included
Orientation :
E
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Published :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Connector Type :
Plug Housing
Datasheets
D38999/26ZJ19AE
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Zinc Nickel 19 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26ZJ19AE Overview
D38999/26ZJ19AE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26ZJ19AE Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26ZJ19AE Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT