D38999/26ZJ11SA
Mfr.Part #
D38999/26ZJ11SA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III PLUG
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Factory Lead Time :
24 Weeks
1 (Unlimited)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Number of Positions :
11
Aluminum
Contact Finish - Mating :
Gold
Feature :
Coupling Nut
Shell Finish :
Black Zinc Nickel
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Orientation :
A
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Color :
Black
Current Rating (Amps) :
7.5A 33A
Shell Size - Insert :
Shielding :
Shielded
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Insert Material :
Thermoplastic
Reach Compliance Code :
Unknown
Applications :
Aviation, Marine, Military
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Size, MIL :
J
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Termination :
Crimp
Datasheets
D38999/26ZJ11SA
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 11 Positions Crimp Gold Black Zinc Nickel Bulk A Threaded
D38999/26ZJ11SA Overview
D38999/26ZJ11SA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26ZJ11SA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26ZJ11SA Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER