D38999/26ZH55SN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26ZH55SN
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG FMALE 55POS GOLD CRIMP
Stock
301
In Stock :
301
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Fastening Type :
Threaded
Shell Size, MIL :
H
Termination :
Crimp
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Orientation :
N (Normal)
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Contact Finish - Mating :
Gold
Shielding :
Unshielded
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Ratings :
Environment Resistant
Ingress Protection :
Environment Resistant
Published :
2013
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Body Material :
Aluminium
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Applications :
Aviation, Marine, Military
Mount :
Free Hanging
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
ECCN Code :
EAR99
Shell Finish :
Black Zinc Nickel
HTS Code :
Color :
Black
Shell Material :
Aluminum
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Size - Insert :
23-55
Number of Positions :
55
REACH SVHC :
Unknown
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Gender :
Male
Datasheets
D38999/26ZH55SN
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 55 Positions Crimp Gold Black Zinc Nickel Bulk N (Normal) Threaded
D38999/26ZH55SN Overview
D38999/26ZH55SN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26ZH55SN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26ZH55SN Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER