D38999/26ZH55PN
Mfr.Part #
D38999/26ZH55PN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN PLUG MALE 55POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Finish :
Black Zinc Nickel
Shell Size, MIL :
H
Color :
Black
ECCN Code :
EAR99
Termination :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Published :
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Material :
Aluminum
Contact Finish - Mating :
Aluminium
Mount :
Free Hanging
HTS Code :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shielding :
Unshielded
Connector Type :
Plug, Male Pins
Orientation :
N (Normal)
Free Hanging (In-Line)
Ratings :
Datasheets
D38999/26ZH55PN
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 55 Positions Crimp Gold Black Zinc Nickel Bulk N (Normal) Threaded
D38999/26ZH55PN Overview
D38999/26ZH55PN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26ZH55PN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26ZH55PN Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER