D38999/26ZH55JN
Mfr.Part #
D38999/26ZH55JN
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG FMALE 55POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Number of Positions :
55
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
HTS Code :
Shell Size - Insert :
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Shell Material :
Aluminum
Mount :
Free Hanging
Orientation :
N (Normal)
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Termination :
Bulk
Color :
ROHS3 Compliant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Body Material :
Aluminium
Ratings :
Environment Resistant
Shielding :
Unshielded
Free Hanging (In-Line)
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Size, MIL :
H
Contact Finish - Mating :
Shell Finish :
Black Zinc Nickel
Datasheets
D38999/26ZH55JN
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 55 Positions Crimp Gold Black Zinc Nickel Bulk N (Normal) Threaded
D38999/26ZH55JN Overview
D38999/26ZH55JN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26ZH55JN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26ZH55JN Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER