D38999/26ZH55BA
Mfr.Part #
D38999/26ZH55BA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG HSG FMALE 55POS INLINE
Stock
28
In Stock :
28
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Shape :
Circular
Packaging :
Bulk
Number of Contacts :
Shell Finish :
Zinc Nickel
Connector Type :
Plug Housing
Published :
2006
Shell Size - Insert :
23-55
Shielding :
Shielded
Gender :
Male
Contact Size :
20
Housing Color :
Black
Orientation :
A
Contact Plating :
Gold
Contact Type :
Aluminium
Type :
For Female Sockets
Aluminum
Note :
Contacts Not Included
Datasheets
D38999/26ZH55BA
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Zinc Nickel 55 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26ZH55BA Overview
D38999/26ZH55BA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26ZH55BA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26ZH55BA Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT