D38999/26ZH55AN
Mfr.Part #
D38999/26ZH55AN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 55C 55#20 PIN PLUG
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Connector Type :
Plug Housing
Published :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Plating :
Gold
Housing Color :
Free Hanging (In-Line)
Contact Size :
20
Shielding :
Shielded
Contact Type :
Bulk
Gender :
Male
Aluminum
Note :
Contacts Not Included
Number of Positions :
55
Type :
For Male Pins
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Shell Size - Insert :
Body Material :
Aluminium
Contact Shape :
Circular
Shell Finish :
Zinc Nickel
Ingress Protection :
Environment Resistant
Number of Contacts :
55
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Fastening Type :
Threaded
REACH SVHC :
Unknown
Orientation :
N (Normal)
Datasheets
D38999/26ZH55AN
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Zinc Nickel 55 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26ZH55AN Overview
D38999/26ZH55AN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26ZH55AN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26ZH55AN Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT