D38999/26ZH53AN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26ZH53AN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III PLUG
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Gender :
Male
Shell Size - Insert :
Orientation :
N (Normal)
Housing Color :
Black
Contact Size :
20
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Published :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Plating :
Gold
REACH SVHC :
Unknown
Type :
For Male Pins
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Material :
Aluminum
Connector Type :
Plug Housing
Shell Finish :
Zinc Nickel
Shell Size, MIL :
H
Contact Type :
Crimp
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Fastening Type :
Threaded
Number of Contacts :
53
Number of Positions :
53
Note :
Contacts Not Included
Contact Shape :
Circular
Body Material :
Aluminium
Shielding :
Shielded
Packaging :
Bulk
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Datasheets
D38999/26ZH53AN
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Zinc Nickel 53 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26ZH53AN Overview
D38999/26ZH53AN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26ZH53AN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26ZH53AN Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT