D38999/26ZH32SC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26ZH32SC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III PLUG
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Termination :
Crimp
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Finish :
Black Zinc Nickel
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Feature :
Coupling Nut
Shielding :
Shielded
Fastening Type :
Threaded
Number of Positions :
32
Current Rating (Amps) :
7.5A
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Size, MIL :
H
Contact Finish - Mating :
Gold
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Size - Insert :
Orientation :
C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Factory Lead Time :
24 Weeks
Color :
Black
Shell Material :
Aluminum
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Datasheets
D38999/26ZH32SC
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 32 Positions Crimp Gold Black Zinc Nickel Bulk C Threaded
D38999/26ZH32SC Overview
D38999/26ZH32SC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26ZH32SC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26ZH32SC Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER