D38999/26ZH21SA-LC
Mfr.Part #
D38999/26ZH21SA-LC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN PLUG HSG FMALE 21POS INLINE
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Feature :
Coupling Nut
Shell Size, MIL :
H
Contact Size :
16
Connector Type :
Plug Housing
Shell Size - Insert :
Note :
Contacts Not Included
Contact Plating :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Threaded
Insert Material :
Thermoplastic
Orientation :
A
Contact Shape :
Circular
Housing Color :
Black
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Type :
For Female Sockets
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Series :
MIL-DTL-38999 Series III
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Finish :
Zinc Nickel
Contact Type :
Crimp
Shielding :
Shielded
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Zinc Nickel 21 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III
D38999/26ZH21SA-LC Overview
D38999/26ZH21SA-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26ZH21SA-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26ZH21SA-LC Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT