D38999/26ZH21PN-LC
Mfr.Part #
D38999/26ZH21PN-LC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN PLUG HSNG MALE 21POS INLINE
Stock
113
In Stock :
113
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Published :
2011
ECCN Code :
EAR99
Contact Type :
ROHS3 Compliant
Housing Color :
Black
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Size - Insert :
23-21
HTS Code :
Note :
Contacts Not Included
Shell Finish :
Zinc Nickel
Ingress Protection :
Environment Resistant
Orientation :
N (Normal)
Contact Size :
16
Shielding :
Shielded
Shell Size, MIL :
H
Type :
For Male Pins
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Reach Compliance Code :
Unknown
Contact Shape :
Circular
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Plating :
Gold
Connector Type :
Plug Housing
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Shell Material :
Aluminum
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Zinc Nickel 21 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26ZH21PN-LC Overview
D38999/26ZH21PN-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26ZH21PN-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26ZH21PN-LC Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT