D38999/26ZH21HD
Mfr.Part #
D38999/26ZH21HD
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG MALE 21POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shielding :
Unshielded
Mount :
Free Hanging
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Orientation :
D
Applications :
Aviation, Marine, Military
Number of Positions :
21
Ratings :
Environment Resistant
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Color :
Black
HTS Code :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Packaging :
Bulk
Contact Finish - Mating :
Gold
ECCN Code :
EAR99
Reach Compliance Code :
Unknown
Shell Material :
Aluminum
Number of Pins :
16
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Finish :
Black Zinc Nickel
Fastening Type :
Threaded
Termination :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Connector Type :
Plug, Male Pins
Datasheets
D38999/26ZH21HD
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 21 Positions Crimp Gold Black Zinc Nickel Bulk D Threaded
D38999/26ZH21HD Overview
It comes in Plug, Male Pins packaging.The device's mounting type is Free Hanging (In-Line).In order to package the product, a Bulk case is used.It belongs to the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series of products.The device is equipped with 16 pins.Its Coupling Nut, Self Locking feature renders it more powerful in many ways.The part is mounted by Free Hanging.The device runs in -65°C~175°C Operating Temperature.
D38999/26ZH21HD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26ZH21HD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26ZH21HD Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER