D38999/26ZH21AB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26ZH21AB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III PLUG
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Packaging :
Bulk
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Body Material :
Aluminium
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shielding :
Shielded
Ingress Protection :
Environment Resistant
REACH SVHC :
Unknown
Shell Material :
Aluminum
Contact Type :
Crimp
Number of Positions :
21
Shell Size, MIL :
H
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Shell Finish :
Zinc Nickel
Orientation :
B
Shell Size - Insert :
Contact Shape :
Circular
Contact Plating :
Gold
Factory Lead Time :
12 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Fastening Type :
Threaded
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Gender :
Male
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Housing Color :
Black
Connector Type :
Plug Housing
Number of Contacts :
21
Contact Size :
16
Note :
Contacts Not Included
Type :
For Male Pins
Datasheets
D38999/26ZH21AB
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Zinc Nickel 21 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26ZH21AB Overview
D38999/26ZH21AB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26ZH21AB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26ZH21AB Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT