D38999/26ZG41PN
Mfr.Part #
D38999/26ZG41PN
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/26ZG41PN
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Finish :
Black Zinc Nickel
Contact Material :
COPPER ALLOY
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Reach Compliance Code :
Orientation :
N (Normal)
Color :
G
Contact Finish - Mating :
Gold
Current Rating (Amps) :
7.5A
Termination :
Feature :
Coupling Nut
Free Hanging (In-Line)
Insert Material :
Thermoplastic
Connector Type :
Plug, Male Pins
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Factory Lead Time :
12 Weeks
Datasheets
D38999/26ZG41PN
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 41 Positions Crimp Gold Black Zinc Nickel Bulk N (Normal) Threaded
D38999/26ZG41PN Overview
D38999/26ZG41PN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26ZG41PN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26ZG41PN Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER