D38999/26ZG41BN
Mfr.Part #
D38999/26ZG41BN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/26ZG41BN
Stock
5
In Stock :
5
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Size - Insert :
21-41
Contact Plating :
Gold
REACH SVHC :
Unknown
Ingress Protection :
Environment Resistant
Number of Positions :
41
Contact Type :
Crimp
Gender :
Male
Type :
For Female Sockets
Fastening Type :
Threaded
Contact Shape :
Circular
Connector Type :
Plug Housing
Factory Lead Time :
12 Weeks
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Body Material :
Aluminium
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Shell Finish :
Zinc Nickel
Packaging :
Bulk
Published :
2006
Orientation :
N (Normal)
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Number of Contacts :
41
Note :
Contacts Not Included
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Size :
20
Housing Color :
Datasheets
D38999/26ZG41BN
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Zinc Nickel 41 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26ZG41BN Overview
D38999/26ZG41BN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26ZG41BN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26ZG41BN Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT