D38999/26ZG41BA
Mfr.Part #
D38999/26ZG41BA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 41C 41#20 SKT PLUG
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
REACH SVHC :
Unknown
Type :
For Female Sockets
Housing Color :
Black
Contact Plating :
Gold
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shielding :
Shielded
Contact Shape :
Circular
Orientation :
A
Body Material :
Aluminium
G
Contact Size :
20
Ingress Protection :
Environment Resistant
Fastening Type :
Threaded
Number of Contacts :
41
Contact Type :
Bulk
Published :
Shell Finish :
Zinc Nickel
Shell Size - Insert :
Note :
Contacts Not Included
Gender :
Male
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Connector Type :
Plug Housing
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Datasheets
D38999/26ZG41BA
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Zinc Nickel 41 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26ZG41BA Overview
D38999/26ZG41BA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26ZG41BA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26ZG41BA Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT