D38999/26ZG41AC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26ZG41AC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III PLUG
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature :
-65°C~175°C
ECCN Code :
EAR99
Connector Type :
Plug Housing
Contact Size :
20
Type :
For Male Pins
Gender :
Male
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shell Size - Insert :
Contact Shape :
Circular
Note :
Contacts Not Included
Factory Lead Time :
12 Weeks
Body Material :
Aluminium
Orientation :
C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Shell Size, MIL :
G
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Published :
Contact Plating :
Gold
Fastening Type :
Threaded
Shell Finish :
Zinc Nickel
REACH SVHC :
Unknown
Shielding :
Shielded
Shell Material :
Aluminum
Number of Positions :
41
Packaging :
Bulk
Contact Type :
Crimp
Housing Color :
Black
Ingress Protection :
Environment Resistant
Datasheets
D38999/26ZG41AC
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Zinc Nickel 41 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26ZG41AC Overview
D38999/26ZG41AC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26ZG41AC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26ZG41AC Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT