D38999/26ZG39PE
Mfr.Part #
D38999/26ZG39PE
Description
D38999/26ZG39PE
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Insert Material :
Thermoplastic
Factory Lead Time :
24 Weeks
Feature :
Coupling Nut
Orientation :
E
Fastening Type :
Threaded
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Number of Positions :
39
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Shielding :
Shielded
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Connector Type :
Plug, Male Pins
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Datasheets
D38999/26ZG39PE
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 39 Positions Crimp Gold Black Zinc Nickel Bulk E Threaded
D38999/26ZG39PE Overview
D38999/26ZG39PE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26ZG39PE Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26ZG39PE Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER