D38999/26ZG39HC
Mfr.Part #
D38999/26ZG39HC
Description
D38999/26ZG39HC
Number of Positions :
39
Fastening Type :
Threaded
Factory Lead Time :
12 Weeks
Ingress Protection :
Environment Resistant
Applications :
Aviation, Marine, Military
Ratings :
Environment Resistant
Orientation :
C
Shielding :
Unshielded
Reach Compliance Code :
Unknown
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Color :
Black
Mount :
Free Hanging
Free Hanging (In-Line)
HTS Code :
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Contact Finish - Mating :
Gold
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
D38999/26ZG39HC
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 39 Positions Crimp Gold Black Zinc Nickel Bulk C Threaded
D38999/26ZG39HC Overview
D38999/26ZG39HC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26ZG39HC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26ZG39HC Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER