D38999/26ZG39HA
Mfr.Part #
D38999/26ZG39HA
Description
D38999/26ZG39HA
Free Hanging (In-Line)
Gender :
Male
Mount :
Free Hanging
Orientation :
A
Number of Positions :
39
Body Material :
Aluminium
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Color :
Black
REACH SVHC :
Unknown
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Packaging :
Bulk
Ratings :
Environment Resistant
Ingress Protection :
Environment Resistant
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shielding :
Unshielded
HTS Code :
Datasheets
D38999/26ZG39HA
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 39 Positions Crimp Gold Black Zinc Nickel Bulk A Threaded
D38999/26ZG39HA Overview
D38999/26ZG39HA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26ZG39HA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26ZG39HA Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER