D38999/26ZG16SNL
Mfr.Part #
D38999/26ZG16SNL
Description
D38999/26ZG16SNL
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Plating :
Gold
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Type :
Crimp
Housing Color :
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Number of Positions :
16
Connector Type :
Plug Housing
Feature :
Coupling Nut
Shell Finish :
Zinc Nickel
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Size :
16
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Material :
Aluminum
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Shielding :
Shielded
Type :
For Female Sockets
Orientation :
N (Normal)
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Note :
Contacts Not Included
Contact Shape :
Circular
Series :
MIL-DTL-38999 Series III
Datasheets
D38999/26ZG16SNL
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Zinc Nickel 16 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III
D38999/26ZG16SN-LC Overview
D38999/26ZG16SN-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26ZG16SN-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26ZG16SN-LC Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT