D38999/26ZG16HA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26ZG16HA
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/26ZG16HA
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Orientation :
A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shell Finish :
Black Zinc Nickel
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Termination :
Crimp
Ratings :
Environment Resistant
Color :
Black
Contact Material :
COPPER ALLOY
Fastening Type :
Threaded
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Size, MIL :
G
Shielding :
Unshielded
Shell Size - Insert :
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Finish - Mating :
Gold
HTS Code :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Number of Positions :
16
Packaging :
Bulk
Reach Compliance Code :
Unknown
Shell Material :
Aluminum
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mount :
Free Hanging
Datasheets
D38999/26ZG16HA
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 16 Positions Crimp Gold Black Zinc Nickel Bulk A Threaded
D38999/26ZG16HA Overview
D38999/26ZG16HA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26ZG16HA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26ZG16HA Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER