D38999/26ZG16BD
Mfr.Part #
D38999/26ZG16BD
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/26ZG16BD
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Ingress Protection :
Environment Resistant
Connector Type :
Plug Housing
Contact Shape :
Circular
Type :
For Female Sockets
Gender :
Male
Number of Positions :
16
Shielding :
Shielded
ECCN Code :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
REACH SVHC :
Unknown
Shell Finish :
Zinc Nickel
Contact Type :
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Orientation :
D
Fastening Type :
Threaded
Published :
Note :
Contacts Not Included
Body Material :
Aluminium
Housing Color :
Black
Shell Size - Insert :
Contact Plating :
Gold
Operating Temperature :
-65°C~175°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
HTS Code :
Shell Size, MIL :
G
Factory Lead Time :
12 Weeks
Datasheets
D38999/26ZG16BD
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Zinc Nickel 16 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26ZG16BD Overview
D38999/26ZG16BD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26ZG16BD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26ZG16BD Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT