D38999/26ZG11PE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26ZG11PE
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/26ZG11PE
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Number of Positions :
11
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Size, MIL :
G
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current Rating (Amps) :
23A
Orientation :
E
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Material :
Aluminum
Feature :
Coupling Nut
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Shell Finish :
Black Zinc Nickel
Factory Lead Time :
24 Weeks
Termination :
Crimp
Color :
Black
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Applications :
Aviation, Marine, Military
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Shielding :
Shielded
Shell Size - Insert :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Fastening Type :
Threaded
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish - Mating :
Gold
Datasheets
D38999/26ZG11PE
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 11 Positions Crimp Gold Black Zinc Nickel Bulk E Threaded
D38999/26ZG11PE Overview
D38999/26ZG11PE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26ZG11PE Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26ZG11PE Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER