D38999/26ZG11PE
Mfr.Part #
D38999/26ZG11PE
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III PLUG
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Insert Material :
Thermoplastic
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shielding :
Shielded
Feature :
Coupling Nut
Color :
Number of Positions :
11
Connector Type :
Plug, Male Pins
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Fastening Type :
Threaded
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Size - Insert :
Orientation :
E
Contact Material :
COPPER ALLOY
Current Rating (Amps) :
23A
Shell Size, MIL :
G
Shell Finish :
Black Zinc Nickel
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Factory Lead Time :
24 Weeks
Contact Finish - Mating :
Gold
Datasheets
D38999/26ZG11PE
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 11 Positions Crimp Gold Black Zinc Nickel Bulk E Threaded
D38999/26ZG11PE Overview
D38999/26ZG11PE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26ZG11PE Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26ZG11PE Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER