D38999/26ZG11JC
Mfr.Part #
D38999/26ZG11JC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG FMALE 11POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Ratings :
Environment Resistant
Shell Size, MIL :
G
Shielding :
Unshielded
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Orientation :
C
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Shell Size - Insert :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Color :
Black
Applications :
Aviation, Marine, Military
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Finish :
Black Zinc Nickel
HTS Code :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Fastening Type :
Threaded
ECCN Code :
Number of Positions :
11
Reach Compliance Code :
Unknown
Mount :
Free Hanging
Datasheets
D38999/26ZG11JC
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 11 Positions Crimp Gold Black Zinc Nickel Bulk C Threaded
D38999/26ZG11JC Overview
D38999/26ZG11JC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26ZG11JC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26ZG11JC Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER