D38999/26ZF32SN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26ZF32SN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN PLUG FMALE 32POS GOLD CRIMP
Stock
29
In Stock :
29
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Packaging :
Bulk
Shell Material :
Aluminum
HTS Code :
Mount :
Free Hanging
Contact Finish - Mating :
Gold
Ratings :
Environment Resistant
Orientation :
N (Normal)
Body Material :
Aluminium
ECCN Code :
EAR99
Color :
Black
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Published :
2013
Fastening Type :
Threaded
Shell Size - Insert :
19-32
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Termination :
Crimp
Gender :
Male
Ingress Protection :
Environment Resistant
Connector Type :
Plug, Female Sockets
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shielding :
Unshielded
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Size, MIL :
F
Shell Finish :
Black Zinc Nickel
Number of Positions :
32
Contact Material :
COPPER ALLOY
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
REACH SVHC :
Unknown
Applications :
Aviation, Marine, Military
Factory Lead Time :
12 Weeks
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Datasheets
D38999/26ZF32SN
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 32 Positions Crimp Gold Black Zinc Nickel Bulk N (Normal) Threaded
D38999/26ZF32SN Overview
D38999/26ZF32SN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26ZF32SN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26ZF32SN Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER