D38999/26ZF32SN
Mfr.Part #
D38999/26ZF32SN
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/26ZF32SN
Stock
29
In Stock :
29
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Gender :
Male
Mount :
Free Hanging
Shell Finish :
Black Zinc Nickel
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Positions :
32
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Size - Insert :
19-32
Termination :
Crimp
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Fastening Type :
Threaded
ECCN Code :
EAR99
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Packaging :
Bulk
Published :
2013
Orientation :
N (Normal)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Material :
COPPER ALLOY
Ingress Protection :
Environment Resistant
Color :
Black
Shell Size, MIL :
F
Shell Material :
Aluminum
Applications :
Aviation, Marine, Military
Body Material :
Aluminium
Ratings :
Environment Resistant
REACH SVHC :
Unknown
HTS Code :
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Contact Finish - Mating :
Gold
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Shielding :
Unshielded
Datasheets
D38999/26ZF32SN
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 32 Positions Crimp Gold Black Zinc Nickel Bulk N (Normal) Threaded
D38999/26ZF32SN Overview
D38999/26ZF32SN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26ZF32SN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26ZF32SN Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER