D38999/26ZF32PN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26ZF32PN
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG MALE 32POS GOLD CRIMP
Stock
5
In Stock :
5
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
ECCN (US) :
EAR99
Shell Plating :
Zinc Nickel
Number of Contacts :
32
Orientation :
Straight
Mating Style :
Threaded
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Termination Style :
Crimp
Insulation Resistance (MOhm) :
5000
Series :
Product Status :
Active
Termination :
Crimp
Shell Style :
Straight
Mating Cycle (Cycles) :
500
Subcategory :
Circular Connectors
Termination Method :
Product Length (mm) :
31
RoHS :
Non-Compliant
Gender :
PL
Mounting Style :
Free Hanging
Less Contact :
No
Military Standard :
MIL-C-38999
Number of Terminals :
32
Base Product Number :
D38999/26ZF
RoHS Status :
Yes with exemptions
Polarization :
N
Package :
Bulk
Wire Size (AWG) :
20-24
Body Orientation :
Mounting :
Cable Mount
Number of Ports :
1
Number of Positions :
32 Position
Shell Material :
Aluminum Alloy
Minimum Operating Temperature (°C) :
-65
Shell Size :
19
Maximum Operating Temperature (°C) :
175
Current Rating :
7.5 A
Product :
Plugs
Mounting Angle :
Voltage Rating :
600 VAC, 850 VDC
Type :
Circular
Mount :
CABLE
Contact Plating :
Gold
Military Standard Series :
Series III
Contact Material :
COPPER ALLOY
Housing Color :
Black
Shell Size / Insert Arrangement :
Contact Gender :
Pin
Product Diameter (mm) :
38.5
Datasheets
D38999/26ZF32PN
Aluminum Alloy 32 Position Positions Crimp Straight
D38999/26ZF32PN Overview
As a product of the * Series, it can be found in this category.In this case, Cable mounts the part.
D38999/26ZF32PN Features
* series
D38999/26ZF32PN Applications
There are a lot of TE Connectivity
D38999/26ZF32PN Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER