D38999/26ZF32PE
Mfr.Part #
D38999/26ZF32PE
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 32C 32#20 PIN PLUG
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Orientation :
E
Number of Positions :
32
Contact Finish - Mating :
Gold
Applications :
Aviation, Marine, Military
Insert Material :
Thermoplastic
Termination :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
24 Weeks
Color :
Black
Shell Finish :
Black Zinc Nickel
Feature :
Coupling Nut
Shell Size - Insert :
Current Rating (Amps) :
7.5A
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Connector Type :
Plug, Male Pins
Shielding :
Shielded
Contact Material :
COPPER ALLOY
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Datasheets
D38999/26ZF32PE
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 32 Positions Crimp Gold Black Zinc Nickel Bulk E Threaded
D38999/26ZF32PE Overview
D38999/26ZF32PE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26ZF32PE Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26ZF32PE Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER