D38999/26ZF32PC
Mfr.Part #
D38999/26ZF32PC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG MALE 32POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Shielding :
Shielded
Current Rating (Amps) :
7.5A
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Insert Material :
Thermoplastic
Applications :
Aviation, Marine, Military
Termination :
Crimp
Connector Type :
Plug, Male Pins
Shell Finish :
Black Zinc Nickel
Color :
Black
Factory Lead Time :
12 Weeks
Feature :
Coupling Nut
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Orientation :
C
Bulk
Contact Finish - Mating :
Threaded
ECCN Code :
EAR99
Shell Material :
Aluminum
HTS Code :
Shell Size - Insert :
Datasheets
D38999/26ZF32PC
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 32 Positions Crimp Gold Black Zinc Nickel Bulk C Threaded
D38999/26ZF32PC Overview
D38999/26ZF32PC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26ZF32PC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26ZF32PC Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER