D38999/26ZF32JA-LC
Mfr.Part #
D38999/26ZF32JA-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG HSG FMALE 32POS INLINE
Stock
35
In Stock :
35
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Orientation :
A
Type :
For Female Sockets
Housing Color :
Black
Contact Size :
20
Packaging :
Bulk
Published :
2011
Shell Size - Insert :
19-32
Contact Plating :
Gold
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Connector Type :
Plug Housing
Contact Shape :
Circular
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Reach Compliance Code :
Unknown
Shielded
Contact Type :
Crimp
Shell Finish :
Zinc Nickel
Ingress Protection :
Environment Resistant
Note :
Contacts Not Included
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Zinc Nickel 32 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26ZF32JA-LC Overview
D38999/26ZF32JA-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26ZF32JA-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26ZF32JA-LC Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT