D38999/26ZF32HC-LC
Mfr.Part #
D38999/26ZF32HC-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG HSNG MALE 32POS INLINE
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Shielding :
Shielded
Fastening Type :
Threaded
ECCN Code :
EAR99
Contact Type :
Crimp
Housing Color :
Black
Contact Shape :
Circular
Packaging :
Bulk
Reach Compliance Code :
Unknown
Note :
Contacts Not Included
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Connector Type :
Plug Housing
Published :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Plating :
Shell Finish :
Zinc Nickel
Type :
For Male Pins
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Orientation :
C
Ingress Protection :
Environment Resistant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Size :
20
F
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Zinc Nickel 32 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26ZF32HC-LC Overview
D38999/26ZF32HC-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26ZF32HC-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26ZF32HC-LC Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT