D38999/26ZF32HB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26ZF32HB
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/26ZF32HB
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Ratings :
Environment Resistant
Gender :
Male
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Applications :
Aviation, Marine, Military
Connector Type :
Plug, Male Pins
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shielding :
Unshielded
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Fastening Type :
Threaded
Contact Material :
COPPER ALLOY
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Packaging :
Bulk
Number of Positions :
32
Color :
Black
Mount :
Free Hanging
Shell Finish :
Black Zinc Nickel
Ingress Protection :
Environment Resistant
REACH SVHC :
Unknown
Shell Size - Insert :
Contact Finish - Mating :
Gold
HTS Code :
Shell Size, MIL :
F
Termination :
Crimp
Shell Material :
Aluminum
Published :
Orientation :
B
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Body Material :
Aluminium
Datasheets
D38999/26ZF32HB
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 32 Positions Crimp Gold Black Zinc Nickel Bulk B Threaded
D38999/26ZF32HB Overview
D38999/26ZF32HB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26ZF32HB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26ZF32HB Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER