D38999/26ZF28HN
Mfr.Part #
D38999/26ZF28HN
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/26ZF28HN
Stock
46
In Stock :
46
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
Plug, Male Pins
HTS Code :
Ratings :
Environment Resistant
Shell Size, MIL :
F
Gender :
Male
Published :
2013
REACH SVHC :
Unknown
Shell Finish :
Black Zinc Nickel
Shell Material :
Aluminum
Termination :
Crimp
Shell Size - Insert :
19-28
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Body Material :
Aluminium
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Applications :
Aviation, Marine, Military
Number of Positions :
28
Ingress Protection :
Environment Resistant
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Contact Finish - Mating :
Gold
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Color :
Black
Mount :
Free Hanging
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Orientation :
N (Normal)
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
ECCN Code :
EAR99
Shielding :
Unshielded
Datasheets
D38999/26ZF28HN
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 28 Positions Crimp Gold Black Zinc Nickel Bulk N (Normal) Threaded
D38999/26ZF28HN Overview
D38999/26ZF28HN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26ZF28HN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26ZF28HN Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER