D38999/26ZF18SN
Mfr.Part #
D38999/26ZF18SN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN PLUG FMALE 18POS GOLD CRIMP
Stock
2
In Stock :
2
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
HTS Code :
Color :
Black
Shell Size - Insert :
19-18
Reach Compliance Code :
not_compliant
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
ECCN Code :
EAR99
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Current Rating (Amps) :
5A 45A
Orientation :
N (Normal)
Aluminum
Termination :
Crimp
Insert Material :
Thermoplastic
Number of Positions :
18 (14 + 4 Triax)
Shielding :
Shielded
Feature :
Coupling Nut
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Finish :
Black Zinc Nickel
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Contact Finish - Mating :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Datasheets
D38999/26ZF18SN
D38999/26ZF18SN Overview
D38999/26ZF18SN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26ZF18SN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26ZF18SN Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER