D38999/26ZF18SAL
Mfr.Part #
D38999/26ZF18SAL
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/26ZF18SAL
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Housings
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shell Finish :
Zinc Nickel
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Size - Insert :
Contact Shape :
Circular
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Note :
Contacts Not Included
Number of Pins :
18
Housing Color :
Black
Number of Positions :
18 (14 + 4 Twinax)
Connector Type :
Plug Housing
Contact Type :
Crimp
Contact Size :
22D 14 8 Twinax 4
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Plating :
Gold
Shielding :
Shielded
Orientation :
A
Type :
For Female Sockets
Datasheets
D38999/26ZF18SAL
D38999/26ZF18SA-LC Overview
The packaging contains Plug Housing.There is a Free Hanging (In-Line) mounting type for the device.This product is packaged in a case marked Bulk.Product number Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV belongs to the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.It shares a number of benefits with other For Female Sockets products.Operating the device, it is possible to maintain Coupling Nut, Self Locking.A 18 pin is provided on the device.
D38999/26ZF18SA-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26ZF18SA-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26ZF18SA-LC Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT