D38999/26ZF18BB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26ZF18BB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 18C 14#22D 4#8 SKT PLUG
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Note :
Contacts Not Included
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
REACH SVHC :
No SVHC
Contact Plating :
Gold
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Connector Type :
Plug Housing
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Size - Insert :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Type :
For Female Sockets
Packaging :
Bulk
Orientation :
B
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Size :
22D 14 8 Twinax 4
Shell Material :
Aluminum
Gender :
FEMALE
Shielding :
Shielded
Contact Shape :
Circular
Shell Finish :
Zinc Nickel
Shell Size, MIL :
F
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
ECCN Code :
EAR99
Reach Compliance Code :
Unknown
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Type :
Crimp
Number of Positions :
18 (14 + 4 Twinax)
Fastening Type :
Threaded
Published :
Number of Pins :
18
HTS Code :
Housing Color :
Black
Datasheets
D38999/26ZF18BB
D38999/26ZF18BB Overview
Plug Housing packaging is included.This device has a mounting type of Free Hanging (In-Line).We package the product with a Bulk case.The product is part of the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.Unlike other [0] products, this part has a lot of benefits.In operation, Coupling Nut, Self Locking should remain constant.It has a 18 pin configuration.
D38999/26ZF18BB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26ZF18BB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26ZF18BB Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT