D38999/26ZF18AA
Mfr.Part #
D38999/26ZF18AA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG HSNG MALE 18POS INLINE
Stock
35
In Stock :
35
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Size - Insert :
19-18
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Contacts :
18
Type :
For Male Pins
Body Material :
Aluminium
Number of Positions :
18 (14 + 4 Twinax)
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Housing Color :
F
Note :
Contacts Not Included
Threaded
Published :
2013
Shielding :
Shielded
Shell Finish :
Zinc Nickel
Connector Type :
Plug Housing
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
REACH SVHC :
Unknown
Contact Shape :
Circular
Gender :
Male
Contact Size :
22D 14 8 Twinax 4
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Type :
Aluminum
Contact Plating :
Gold
Orientation :
A
Datasheets
D38999/26ZF18AA
D38999/26ZF18AA Overview
D38999/26ZF18AA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26ZF18AA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26ZF18AA Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT