D38999/26ZF11SCL
Mfr.Part #
D38999/26ZF11SCL
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/26ZF11SCL
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Housings
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Orientation :
C
HTS Code :
Published :
Contact Plating :
Gold
Number of Positions :
11
Contact Type :
Threaded
Housing Color :
Black
ECCN Code :
EAR99
Type :
For Female Sockets
1 (Unlimited)
Contact Shape :
Circular
Note :
Contacts Not Included
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Finish :
Zinc Nickel
Connector Type :
Plug Housing
Aluminum
Reach Compliance Code :
Unknown
Contact Size :
16
Shielding :
Shielded
Datasheets
D38999/26ZF11SCL
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Zinc Nickel 11 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26ZF11SC-LC Overview
D38999/26ZF11SC-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26ZF11SC-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26ZF11SC-LC Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT