D38999/26ZF11HB
Mfr.Part #
D38999/26ZF11HB
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/26ZF11HB
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish - Mating :
Gold
HTS Code :
Orientation :
B
Mount :
Free Hanging
Contact Material :
COPPER ALLOY
Color :
Black
Applications :
Aviation, Marine, Military
Coupling Nut, Self Locking
Ratings :
Environment Resistant
ECCN Code :
EAR99
Shielding :
Unshielded
Number of Positions :
11
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Connector Type :
Plug, Male Pins
Reach Compliance Code :
Unknown
Termination :
Crimp
Shell Finish :
Black Zinc Nickel
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Datasheets
D38999/26ZF11HB
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 11 Positions Crimp Gold Black Zinc Nickel Bulk B Threaded
D38999/26ZF11HB Overview
D38999/26ZF11HB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26ZF11HB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26ZF11HB Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER