D38999/26ZF11BD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26ZF11BD
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 11C 11#16 SKT PLUG
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Note :
Contacts Not Included
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Size, MIL :
F
Packaging :
Bulk
REACH SVHC :
No SVHC
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Orientation :
D
Contact Type :
Crimp
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Shape :
Circular
Shielding :
Shielded
Shell Material :
Aluminum
Reach Compliance Code :
Unknown
ECCN Code :
EAR99
Shell Finish :
Zinc Nickel
Number of Positions :
11
Fastening Type :
Threaded
Contact Size :
16
Contact Plating :
Gold
Published :
Gender :
FEMALE
Housing Color :
Black
Shell Size - Insert :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Connector Type :
Plug Housing
Type :
For Female Sockets
Operating Temperature :
-65°C~175°C
HTS Code :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Datasheets
D38999/26ZF11BD
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Zinc Nickel 11 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26ZF11BD Overview
D38999/26ZF11BD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26ZF11BD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26ZF11BD Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT