D38999/26ZF11BD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26ZF11BD
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG HSG FMALE 11POS INLINE
Stock
5
In Stock :
5
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Contact Plating :
Gold
Published :
2006
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Shape :
Circular
Number of Positions :
11
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shielding :
Shielded
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Note :
Contacts Not Included
HTS Code :
Contact Type :
Crimp
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Type :
For Female Sockets
Shell Material :
Aluminum
Reach Compliance Code :
Unknown
Housing Color :
Black
Orientation :
D
ECCN Code :
EAR99
Shell Size - Insert :
19-11
Fastening Type :
Threaded
Packaging :
Bulk
Shell Finish :
Zinc Nickel
Shell Size, MIL :
F
Connector Type :
Plug Housing
Contact Size :
16
Gender :
FEMALE
REACH SVHC :
No SVHC
Datasheets
D38999/26ZF11BD
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Zinc Nickel 11 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26ZF11BD Overview
D38999/26ZF11BD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26ZF11BD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26ZF11BD Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT