D38999/26ZF11AC
Mfr.Part #
D38999/26ZF11AC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 11C 11#16 PIN PLUG
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Connector Type :
Plug Housing
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Shell Finish :
Zinc Nickel
Operating Temperature :
-65°C~175°C
HTS Code :
Type :
For Male Pins
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Packaging :
Bulk
Contact Size :
16
Gender :
Male
Note :
Contacts Not Included
Contact Type :
Crimp
Ingress Protection :
Environment Resistant
Fastening Type :
Threaded
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Shape :
Circular
Shell Material :
Aluminum
ECCN Code :
EAR99
Housing Color :
Black
Number of Positions :
11
Contact Plating :
Gold
Shell Size, MIL :
F
ROHS3 Compliant
Published :
Body Material :
Aluminium
REACH SVHC :
Unknown
Shielding :
Shielded
Orientation :
C
Datasheets
D38999/26ZF11AC
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Zinc Nickel 11 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26ZF11AC Overview
D38999/26ZF11AC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26ZF11AC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26ZF11AC Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT