D38999/26ZF11AC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26ZF11AC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/26ZF11AC
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Packaging :
Bulk
Shell Material :
Aluminum
Shielding :
Shielded
Housing Color :
Black
Published :
Number of Positions :
11
Contact Plating :
Gold
Connector Type :
Plug Housing
Shell Size - Insert :
Gender :
Male
Shell Finish :
Zinc Nickel
Shell Size, MIL :
F
Contact Shape :
Circular
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Orientation :
C
Contact Size :
16
Note :
Contacts Not Included
Body Material :
Aluminium
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Type :
For Male Pins
REACH SVHC :
Unknown
HTS Code :
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Ingress Protection :
Environment Resistant
Fastening Type :
Threaded
Contact Type :
Crimp
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
D38999/26ZF11AC
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Zinc Nickel 11 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26ZF11AC Overview
D38999/26ZF11AC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26ZF11AC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26ZF11AC Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT