D38999/26ZF11AA
Mfr.Part #
D38999/26ZF11AA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 11C 11#16 PIN PLUG
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Shielding :
Shielded
Published :
2006
Contact Shape :
Circular
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Gender :
Male
Number of Positions :
11
Bulk
Contact Plating :
Gold
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Orientation :
A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Body Material :
Aluminium
Shell Size - Insert :
19-11
Contact Size :
16
Number of Contacts :
11
Shell Finish :
Zinc Nickel
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Type :
Crimp
Housing Color :
Black
Shell Size, MIL :
F
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Type :
For Male Pins
Connector Type :
Plug Housing
Note :
Contacts Not Included
REACH SVHC :
Unknown
Ingress Protection :
Environment Resistant
Datasheets
D38999/26ZF11AA
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Zinc Nickel 11 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26ZF11AA Overview
D38999/26ZF11AA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26ZF11AA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26ZF11AA Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT