D38999/26ZE26SC
Mfr.Part #
D38999/26ZE26SC
Manufacturer
Conesys
Description
CONN PLUG FMALE 26POS CRIMP
Stock
33
In Stock :
33
Manufacturer :
Conesys
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Applications :
Aviation, Marine, Military
Bulk
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Current Rating (Amps) :
7.5A
Number of Positions :
26
Color :
Black
Feature :
Coupling Nut
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Finish :
Black Zinc Nickel
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Orientation :
C
Termination :
Shell Size - Insert :
17-26
Fastening Type :
Threaded
Insert Material :
Thermoplastic
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Factory Lead Time :
24 Weeks
Shielding :
Shielded
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Reach Compliance Code :
Unknown
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Size, MIL :
E
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Datasheets
D38999/26ZE26SC
Conesys D38999/26ZE26SC
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 26 Positions Crimp Gold Black Zinc Nickel Bulk C Threaded
D38999/26ZE26SC Overview
D38999/26ZE26SC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26ZE26SC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26ZE26SC Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER